Uluslararası Balkan Ülkeleri İzcilik Milli Faaliyetleri

ATİK SOSYAL GELİŞİM Gençlik SPOR KULÜBÜ İzcileri, Uluslararası Balkan Ülkeleri Milli Faaliyetine Katıldı‏

ATİK SOSYAL GELİŞİM Gençlik SPOR KULÜBÜ izcileri, MEHMET SERCAN AZAT DEMİR uluslararası Balkan ülkeleri milli faaliyetine katıldı.

 

21 Mayıs – 06 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen, Balkan Ülkeleri Uluslararası izcilik faaliyetini başarıyla tamamlayan izcilerimiz evlerine döndü.

9 Balkan ülkesindeki incelemelerini ve görüşlerini şu şekilde dile getirdiler;

“Balkanlar deyince aklımıza ilk gelen Osmanlı oluyordu. Yeni yapılmış savaşlar ve sel felaketi geliyordu. Bu düşünceler ve fikirler ile yola koyulduk. Gittiğimiz yerlerde çok güzel bir şekilde karşılandık.

Makedonya da bir mahalleden geçerken bir Türk teyze, Türkiye özlemini bizle gidermeye çalıştı. Ne zaman bir Müslüman mahallesinde veya marketinde biriyle muhatap olsak, memleket hasretiyle bir nebze olsun bizleri dinliyordu.

Bosna’daki halk, diğer ülkelere nazaran bizi daha da çok seviyordu.

 

10 bin adet Türkiye ve Bosna Hersek bayraklarını dağıttığımız zaman herkes, Türkiye’nin bayrağını istiyordu. Bu bize karşı büyük bir sevgiydi. Resmi yürüyüşte bütün halk bizi coşkuyla izledi. Gittiğimiz her camide her medresede her tekkede yeşil Osmanlı bayrakları vardı. Bu durum bize gurur veriyordu.

Saraybosna’daki evlerde kurşun izleri 20 yıl geçmesine rağmen hala duruyordu. Kimi yerde izleri silmemelerinin nedeni ibret alınsın diye, kimi yerde de maddiyat yetmediğindendi. Gittiğimiz bazı yerlerde ise çanları, biz geldik diye saat başı çalıyorlardı. Haç işaretlerini de şehirlerin en yüksek yerine koymuşlardı.

Bazı camilerde 500 yıllık gelenekler hala devam ediyor. Örneğin, Ohri’nin bir camisinde namazdan sonra uzun tesbihat var. Namaz vakitlerine göre tesbihatın süresi değişiyor ve her vakit namazından sonra buradaki tekkenin kurucusuna dua ediyorlar.

Bizi seven ülkeler kadar sevmeyen ülkeler de var. Mesela, Hırvatistan, Sırbistan. Ama Sırp izciler bizleri Türkçe konuşarak karşıladılar. Bize Novi Pazarı’nı gezdirdiler. Kosova’da Murat Hüdavendigar’ın kabrini ziyaret ettik. Buradaki türbedarlar 500 yıldır bu mesleği yapıyorlarmış.

Balkanlarda ziyaret ettiğimiz 3 tane boyalı camiinin özelliği, yapıldığı zamandan beri boyasının aynı kalmasıydı ve bu camiler mimari yapısı bakımından çok güzeldiler.

Kalkandelen’de, Sırp, Kosovalı, Karadağlı, Makedonyalı izcilerle birlikte kamp yaptık. Kamp alanı Kalkandelen izcilik kulübünün kamp alanıydı. Beraber izcilik faaliyetlerinde bulunduk.

Buralarda harita sınırlarını değil, gönül sınırlarımızı gördük.

Bir cevap yazın